Integralną częścią programu Audytor SCW jest moduł obliczeniowy. Umożliwia on wykonanie obliczeń w zakresie:
- strumieni wody sieciowej płynącej w rurociągach,
- strat ciśnienia,
- strat ciepła rurociągów ciepłowniczych,
- zapotrzebowania na wodę sieciową dla węzłów cieplnych na podstawie zadeklarowanych przez odbiorców lub prognozowanych zapotrzebowań na moce cieplne oraz charakterystyk technicznych zainstalowanych w węzłach cieplnych wymienników i urządzeń automatycznej regulacji - obliczenia szczegółowe,
- zapotrzebowania na wodę sieciową dla węzłów cieplnych tylko na podstawie zadeklarowanych przez odbiorców lub prognozowanych zapotrzebowań na moce cieplne - obliczenia podstawowe (uproszczone),
- wymaganego ciśnienia dyspozycyjnego dla węzłów cieplnych,
- wymaganego ciśnienia dyspozycyjnego w źródłach ciepła,
- wspomagania obliczeń dotyczących określania zasad regulacji jakościowej i jakościowo - ilościowej,
- obliczania wartości nastaw zaworów automatycznej regulacji różnic ciśnienia instalowanych w węzłach cieplnych i w komorach sieciowych oraz opcjonalnie - obliczenia wartości średnic kryz dławiących,
- obliczanie parametrów pracy przepompowni sieciowych i nastaw zaworów automatycznej regulacji,
- obliczenia sieci niskich parametrów,
- tworzenia tabel temperatur dla źródeł ciepła.
Audytor SCW wykonuje obliczenia przepływu i strat ciśnienia wody w sieci ciepłowniczej z uwzględnieniem strat ciepła. Wielkość strat ciepła obliczana jest na podstawie danych zebranych w bazie danych w zakresie opisu rurociągu, jego wielkości, rodzaju izolacji itd.
Program wykonuje szczegółową analizę przebiegu procesów cieplno-hydraulicznych zachodzących w węzłach cieplnych. Wykorzystując szczegółowy opis gałęzi technologicznych węzła cieplnego (wymienniki ciepła, armatura regulacyjna i inne) obliczany jest strumień wody sieciowej w węźle cieplnym z uwzględnieniem stopnia przewymiarowania wymienników ciepła i innych urządzeń. Rozszerzony sposób opisu węzłów cieplnych pozwala obliczyć ich rzeczywiste opory hydrauliczne oraz wymagane ciśnienie dyspozycyjne.
Program SCW nie ma ograniczeń w zakresie wielkości analizowanej sieci ciepłowniczej. Struktura sieci może być rozgałęźna lub pierścieniowa o dowolnej liczbie pierścieni w układzie symetrycznym lub niesymetrycznym. System ciepłowniczy może być zasilany z wielu źródeł ciepła o różnych parametrach pracy.
Audytor SCW wykorzystywany jest do wykonywania analiz technicznych dotyczących między innymi:
- możliwości przepustowych sieci ciepłowniczej,
- możliwości podłączenia nowych odbiorców ciepła,
- strat ciepła,
- optymalizacji pracy przepompowni sieciowych i tych znajdujących się w źródłach ciepła,
- i innych.
Integralną częścią programu Audytor SCW jest moduł obliczeniowy służący do tworzenia tabel temperatur dla źródeł ciepła. Obliczenia wykonywane są w oparciu o charakterystyki budynków, instalacji c.o., wymienników ciepła oraz strukturę ilościową węzłów ciepłowniczych w systemie.
Rozbudowano także funkcjonalności zaworów regulacyjnych (stacji redukcyjnych). Dodano możliwość analizowania funkcjonowania sieci cieplnej z klapami regulacyjnymi, które wyposażone zostały w następujące rodzaje automatycznej regulacji: - stabilizacja ciśnienia dyspozycyjnego za klapą, - stabilizacja straty ciśnienia na klapie, - stabilizacja ciśnienia w dowolnie wybranym punkcie sieci na rurociągach zasilających za klapą i rurociągach powrotnych przed klapą.