Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, zostały rozpoczęte prace nad stworzeniem narzędzia (programu komputerowego) wspomagającego pracę działów eksploatacyjnych Przedsiębiorstw Ciepłowniczych. Dotychczas istniejące programy obliczeniowe wykorzystywane w projektach regulacji sieci ciepłowniczych wymagały wprowadzenia dużej ilości danych w formie tabel, co w znacznym stopniu przedłużało proces wdrażania programu. W celu ograniczenia pracochłonności tych prac postanowiono połączyć dane opisowe z informacjami przestrzennymi zawartymi na mapie terenu. To rozwiązanie wyznaczyło nowy kierunek w rozwoju oprogramowania wspomagającego eksploatację sieci ciepłowniczych.
Pierwsza wersja programu SCW o nazwie NetzCAD SCW * była aplikacją znanego programu graficznego AutoCAD. Był to pierwszy w Polsce program przeznaczony dla ciepłownictwa wykorzystujący informacje przestrzenne terenu w budowie bazy danych sieci ciepłowniczych wodnych oraz parowych. Program został nagrodzony w roku 1994 na wystawie DYBY'94 w Gdańsku otrzymując:
Widok ekranu programu NetzCAD SCW
Program NetzCAD SCW został wdrożony (patrz Wdrożenia) w kilku Przedsiębiorstwach Ciepłowniczych oraz wykonano nim wiele projektów regulacji sieci ciepłowniczych.
W kolejnych latach NetzCAD SCW był rozwijany o nowe moduły. W roku 2001 powstała nowa wersja programu o nazwie Audytor SCW działająca w samodzielnym środowisku graficznym i wykorzystująca technologię GIS. Zdobyte przez autorów doświadczenie pozwoliło stworzyć nowy produkt spełniający oczekiwania Przedsiębiorstw Ciepłowniczych w zakresie wspomagania prac związanych z regulacją i optymalizacją sieci ciepłowniczych.
*) autorzy programu NetzCAD SCW: Stefan Turlejski, Olgierd Niemyjski, Piotr Narowski.